Medieomtale av overgrep og traumatiserende hendelser gis ikke sjelden oppslag i media. Hvordan virker slike oppslag på ofrene – er de til hjelp eller til skade?
Mange mennesker klager over alle møtene som preger dagens arbeidsliv. Andre derimot opplever møter som nyttige og stimulerende. Hva er sammenhengen mellom møteaktivitet og arbeidsglede?
Arne Olav L. Hageberg, Journalist og nettansvarleg i Psykologtidsskriftet
Publisert:
27. oktober 2006
Det første ekstraordinære landsmøte i Norsk Psykologforenings historie ble holdt på Gardermoen 17. august 2006. Hovedtemaet var de budsjettmessige konsekvensene av et eventuelt huskjøp. Her følger referatet fra Landsmøtet.
Monica Martinussen, Avdeling for militærpsykologi og lederutvikling, Forsvarets Høgskole
Inger Hilde Nordhus, professor, Institutt for klinisk psykologi, Universitetet i Bergen, og professor II, Institutt for medisinske basalfag, Universitetet i Oslo
Inngrepskriteriene for nordisk barnevern er tilnærmet like, men skjønnet som utøves i enkeltsaker, fører til forskjeller i praksis. Hvorfor varierer barnevernet i land med så mye til felles som de nordiske?
Eksponeringsbaserte tilnærminger har den beste dokumentasjonen i traumebehandling. Men i noen tilfeller er eksponering ikke tilrådelig. Hvilke kriterier bør gjelde for å hjelpe pasienter til å konfrontere traumer?
Jan H. Rosenvinge, Institutt for psykologi, Universitetet i Tromsø
Gunn Pettersen
Publisert:
27. oktober 2006
Retningslinjer for behandling av spiseforstyrrelser fremmer kompetanse, men er ikke tilstrekkelig kjent. Samarbeidsrelasjoner oppleves dårligere i behandling av spiseforstyrrelser enn i annen pasientbehandling.
Linn-Heidi Lunde, Det psykologiske fakultetet, Universitetet i Bergen og Haukeland Universitetssykehus
KONTAKT: Linn-heidi.Lunde@uib.no
Inger Hilde Nordhus, professor, Institutt for klinisk psykologi, Universitetet i Bergen, og professor II, Institutt for medisinske basalfag, Universitetet i Oslo
Svein A. Alfarnes, Psykologspesialist, Akershus universitetssykehus, DPS Groruddalen.
Publisert:
27. oktober 2006
Forfattaren utfordrar politiet i Noreg til å ta i bruk instrumentet SARA: PV (Spousal Assault Risk Assessment Guide: Police Version), for å kunne identifisere potensielle partnarvaldsutøvarar. Politiet i Sverige byrjar å få nyttige erfaringar med bruk av instrumentet.
David E. Orlinsky, Department of Comparative Human Development, University of Chicago
KONTAKT: d-orlinsky@uchicago.edu
Publisert:
27. oktober 2006
Syv tusen terapeuter fra 24 land deltar i en undersøkelse av terapeuters arbeid og profesjonelle utvikling. Det er en studie av, ved og for psykoterapeuter. En ny bok presenterer sentrale funn.
Svein Arthur Kallevik, psykolog og journalist. Han er påtroppende spesialrådgiver hos RVTS ØST – Regionalt Ressurssenter om vold, traumatisk stress og selvmord, Region Øst
Ranveig Holden Bøe
Publisert:
27. oktober 2006
Motivasjon og engasjement står sentralt for vinnerne av Bjørn Christiansens minnepris. For det trengs en stor porsjon motivasjon i alle ledd når man skal hjelpe familier med barn med alvorlige atferdsproblemer.
Nina Strand, journalist i Tidsskrift for Norsk psykologforening
Ranveig Holden Bøe
Publisert:
27. oktober 2006
Samspillet mellom fast struktur og kreativ improvisasjon var en rød tråd i feiringen av årets minneprisvinnere. Terapi blir kunst når terapeuten evner å gripe øyeblikket.
Arne Olav L. Hageberg, Journalist og nettansvarleg i Psykologtidsskriftet
Bo Mathisen
Publisert:
27. oktober 2006
Børge Sivertsen har fått ein start på forskarkarrieren som kunne ta søvnen frå kven det skulle vera: publisering i JAMA, med påfølgjande internasjonal pressestorm.
Det skjer i de beste familier. Selv Knut Halfdan Svendsen og Egil Launes har gjort ting de ikke er helt fornøyd med i forhold til sine barn. Men på TV er de.
Siri Gullestad og Bjørn Killingmo har gitt ut noe så sjeldent som en 233 siders lærebok i psykoanalytisk terapi, 35 år etter Killingmos første bok, Den psykoanalytiske behandlingsmetode, og nærmere seksti år etter Harald Schjelderups Nevrosene og den nevrotiske karakter. Hvor plasserer boken norsk psykoanalytisk tenkning i forhold til samtidens internasjonale strømninger?
Arne Olav L. Hageberg, Journalist og nettansvarleg i Psykologtidsskriftet
Publisert:
27. oktober 2006
– Det er ikkje noko skilje mellom politikk og enkeltlagnadar, sa psykologane. Politikarane kvitterte med eit samstemt ja til forbetring av asylsøkjarborna sin situasjon.
Arne Olav L. Hageberg, Journalist og nettansvarleg i Psykologtidsskriftet
Publisert:
27. oktober 2006
Slik beskriver generalsekretær Tove Beate Pedersen lokalene Psykologforeningen nylig har underskrevet leiekontrakt på. Allerede i begynnelsen av november flytter sekretariatet til Kirkegata 2.